Sami sobě cestovkou. Blog o cestování a výletech.

Výstava bonsají v Botanické zahradě

V

V Botanické zahradě jsme byli poměrně nedávno (více v článku zde), po necelém měsíci jsme si ji ale zopakovali. Navštívili jsme totiž 20. 5. zdejší výstavu bonsají. Stihli jsme ji poslední den.

Výstava bonsají se v Botanické zahradě koná každý rok, obvykle v květnu. My na ní byli už podruhé, poprvé před několika lety.

Bonsaje jsme našli vystavené v Japonské zahradě, jednom z nejhezčích koutů celé Botanické zahrady. Při té příležitosti jsme se dozvěděli (snad) potěšující novinu, že se Japonská zahrada bude rekonstruovat, a to pod vedením bývalého císařského zahradníka. Tak snad to dopadne dobře.

Také doufáme, že naše oblíbené zátiší zůstane zachováno. Nebo alespoň nahrazeno něčím ještě krásnějším:

Zásadní nevýhodu focení bonsají v Botanické zahradě jsme si uvědomili záhy. Schválně si zkuste vyfotit zelenou rostlinu na zeleném pozadí tak, aby byla pořádně vidět! Přinášíme tedy jen několik nejpovedenějších fotek.

Některé bonsaje byly staré až 300 let. Stáří se však určuje velmi obtížně a na výstavách proto není hodnotícím kritériem.

U nás má pěstování bonsají poměrně krátkou tradici. Přestože dodnes kolují legendy o tom, jak za komunismu se lidé více sdružovali a byli více společsky aktivní, bonsajím minulý režim nepřál. Nedala se sehnat literatura, zemina, misky ani další potřebné vybavení a kluby pěstitelů bonsají tak vznikaly spíše pokoutně. Pořádný rozmach zažil tento koníček až po revoluci.

Velký důraz se kladl i na tvar, vzhled a původ samotné misky. Pochopili jsme z toho, že pro bonsajisty je miska minimálně stejně tak důležitá jako strom samotný.

Po úvodním kolečku Kačka prohlásila, že by chtěla všechny bonsaje obejít ještě jednou. Náhoda tomu chtěla, že chvíli na to jsme narazili na paní průvodkyni, která sháněla zájemce o komentovanou prohlídku od 16 hodin.  Prošli jsme tedy znovu celý okruh a dozvěděli se další zajímavé informace.

Celkově bylo vystaveno odhadem 50 bonsají. Celá návštěva výstavy nám tak zabrala asi 3 hodiny. Nechtělo se nám ještě domů, a protože byla neděle, zašli jsme do Ornamentální zahrady na další díl hudebních procházek – koncert vážné hudby pod širým nebem, který se tu koná po celou sezónu každou neděli od 17 hodin. Tentokrát hrálo dechové trio.

Při návratu na autobus jsme se ještě zastavili v parku Trojského zámečku. Pro fotku a kešku.

Odtud jsme viděli i vzducholoď Zeppelin, která posledních pár dnů létala nad městem.

Užitečné informace

Spoustu užitečných informací najdete i v předchozím článku o Botanické.

Vstupné

Cena vstupu do samotné Botanické zahrady (bez skleníku Fata Morgana) vyjde na 85 Kč. Pokud máte Lítačku, můžete uplatnit 5% slevu.

Výstava bonsají je v ceně vstupného, nemusíte platit nic navíc. V ceně máte také koncert klasické hudby z cyklu Hudební procházky, která se koná v sezóně každou neděli v Ornamentální zahradě.

Fotografování

Bonsaje můžete fotit bez omezení, jen nesmíte zapomenout, že fotky nelze použít komerčně. Vzhledem k zelenému pozadí je focení zelených bonsají poměrně výzvou. Řešením by byl teleobjektiv, ten však s sebou nese další úskalí. V Japonské zahradě panuje stín. Na trávník je zakázán přístup a lidé tak smí chodit jen po úzkých chodníčcích.

V ideálním případě byste tedy s teleobjektivem fotili na stativu. Jenže po chodníčcích chodí spousta lidí a jim budete se stativem poměrně dosti překážet. Tento postup bychom tedy nedoporučili. Případně si přivstaňte nebo navštivte výstavu mimo nejrušnější hodiny.

GEOCACHING

Přímo v zahradě jsou 4 poměrně jednoduché kešky, v nedalekém Trojském zámečku jedna další.

Občerstvení

V jižní části Botanické zahrady při naší druhé návštěvě bylo velmi živo, oproti té první přibylo hned několik stánků (např. čajovna). Dále zde najdete vinárnu, kavárnu s dorty a stánek s běžným pitím (kofola, pivo, malinovka) a rychlým občerstvením (párky, klobásy) za takové standardní ceny (0,5 l kofoly za 30 Kč).

Shrnutí

Plusy

Krásné bonsaje
Komentovaná prohlídka
Příznivá cena
Koncerty

Mínusy

Úzké chodníky
Spousta lidí

Finální verdikt

Bonsaje v Botanické zahradě jsou pěknou a poučnou výstavou. Budete-li mít příští rok v květnu čas, určitě na ni vyražte.

Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními

O autorovi

MKáčko
MKáčko

Jsme mladí manželé, Michal a Kačka. Kamarádi nám říkají zkráceně MKáčko. Chodíme na výlety po České republice, cestujeme po světě a píšeme o svých zkušenostech. Tohle je náš blog.

Přidat komentář

Sami sobě cestovkou. Blog o cestování a výletech.