Sami sobě cestovkou. Blog o cestování a výletech.

Parníkem na Slapy a zpět

P

Krásné sobotní počasí nás vylákalo na celodenní výlet, který jsme plánovali už několik let. Výlet parníkem na Slapy. Poprvé nás to napadlo před pár lety, kdy jsme na Slapy vyrazili autem a potkali u přehrady parník. Podruhé pak minulý rok, když Kačka jela s kamarádkou parníkem do pražské ZOO a dostala tuhle slevenku.

Pokud dostanete tuto slevu, nenechte se zmást. Platí jen na nabídku na webu prague-boats.cz, Výlet na Slapy najdete webu paroplavba.cz – přestože obojí provozuje stejná firma, tak na tyto plavby se sleva nevztahuje.

Jak jsme záhy zjistili, slevenka zrovna na tento výlet neplatí :-(. To nás trochu naštvalo, ale odradit nás to už nestačilo. Využili jsme alespoň 10% slevy za objednání a platbu online.

Na Slapy se jezdí od května do září buď historickým parníkem Vltava, nebo lodí Cecílie.

Parník se nám líbí víc. Za prvé je to parník a to těžko něco trumfne. Za druhé si u něj můžete vybrat, jestli budete na přídi, která je otevřená (slunci, ale i případnému dešti), uprostřed v kryté restauraci, nebo na zádi, která má stříšku a otevřené strany. Cecílie má krytou pouze restauraci dole a horní patro je celé nekryté (vycházíme z virtuální prohlídky, která je dostupná na odkazu výše – Cecílii jsme naživo neviděli)

Podařilo se nám chytit první (zahajovací) plavbu pro tuto sezónu, která uskutečnila 28. dubna 2018.

Výlet je opravdu na celý den. Parník vyplouvá z Rašínova nábřeží v 8:30 a vrací se na stejné místo v 18:00. Cesta na Slapy mu trvá 4 hodiny (my jsme tam byli za 3 h 50 minut), 2 hodiny pauza na místě a cesta zpět po proudu Vltavy zabere 3,5 hodiny.

Pokud si koupíte lístek online, dostanete něco, čemu říkají e-ticket. Ten si musíte vytisknout. Nenechte se ale zmýlit, není to žádný e-ticket. Jen jakási poukázka na vstupenku. Tu si musíte vyzvednout na pokladně asi 100 metrů od parníku, na molu číslo 2 (parník vyplouval z mola číslo 5). Až po této proceduře vás pustí na palubu.

Cesta na Slapy

Vypluli jsme o maličko později. Nějaký pán volal, že kvůli nehodě na I. P. Pavlova bude mít zpoždění, tak jsme na něj asi 10 minut čekali.

Celou cestu na Slapy zpříjemňoval zajímavý výklad Dr. Jiřího Svobody, klimatologa a hydrometeorologa, který měl nastudovanou snad celou historii využití Vltavy až od počátků českého státu. Jak jsme zjistili po návratu, napsal na toto téma dokonce celou knížku. Bohužel ho neustále zrazovala technika, zvuk v naší části lodi vypadával, takže jsme přišli celkem o dobrou čtvrtinu přednášky. Toto by se tedy rozhodně dalo příště vylepšit.

Jestli můžeme něco poradit, tak toto: teple se oblečte! Ráno bývá chladno i v jinak horkých dnech. A na vodě je výrazně chladněji a fouká vítr (parník pluje nezanedbatelnou rychlostí). My jsme celou dobu seděli v zadní části se střechou, takže na nás nesvítilo sluníčko. A Michal si navíc nevzal bundu s tím, že při předpovědi 24 °C by se s ní zbytečně tahal. Pak se celou cestu na Slapy choulil zimou.

Po cestě uvidíte Vyšehrad, Barrandovské terasy, kamenolom, soutok Vltavy se Sázavou, Vranovskou přehradu, Štěchovickou přehradu, proslulou trampskou osadu Ztracenka, několik naprosto nepřístupných chat ve skalách a spoustu dalších zajímavostí. Proplouvat budete 3 plavebními komorami, z nichž nejmenší má převýšení 2 metry a ta největší 24 metrů.

Zahajovací plavba s sebou přinesla ještě jednu zvláštnost. Na zastávkách v Davli a ve Štěchovicích přistoupila velká skupina převážně starších lidí, oblečených v pestrých stejnokrojích, s kyticemi a slavnostními vlajkami. Jak jsme se dozvěděli, jednalo se o členy spolku Vltavan.

Členové spolku Vltavan v barevných stejnokrojích se zahajovací plavby zúčastnili ve velkém počtu.

Na Slapech

Po příjezdu na Slapy máte 2 hodiny volného času na obhlídku okolí. Parník kotví kousek po proudu od samotné přehrady. Ještě před zakotvením se otočí a naskytne se tak výtečná šance k vyfocení přehrady z úhlu, kam se běžný suchozemšťan nedostane.

Před přistáním se parník otáčí a dostanete jedinečnou možnost vyfotit si slapskou přehradu přímo z vody.

Vydat se z parníku můžete buďto doprava, po proudu řeky podél naučné stezky Svatojánské proudy. Opravdu rychlou chůzí byste tímto směrem mohli dojít až do zmiňované trampské osady Ztracenka. Jen cesta tam měří 4,5 kilometrů. My ale chodíme pomalu, takže nic pro nás.

Když se dáte vlevo od parníku, můžete se jít podívat na přehradu.

Kliknutím zobrazíte mapu s hlavními orientačními body.

Tam jsme šli i my. Dojít se k ní dá buďto po mírně svažité, ale dlouhé silnici. Nebo můžete zvolit rychlou cestu a vystoupat po těchto ďábelských schodech (bod 2).

Rychlejší ale náročnější cesta nahoru

Po překonání prvních schodů si můžete asi 50 metrů vlevo prohlédnout sochu sv. Jana Nepomuckého (bod 3), odpočinout, nabrat síly a pokračovat do druhých schodů a dále rovnou za nosem.

Na rozcestí u restaurace V Proudech (bod 4) se dáte doleva a pokračujete po silnici asi 300 metrů. Na dalším rozcestí doleva a jste přímo na silnici vedoucí přes přehradu (bod 5). Z přehrady je krásný výhled do údolí i na druhou stranu na Slapské jezero.

Krásný výhled z přehrady do údolí.

Když ignorujete schody a dáte se od nich vlevo a pak po pěšině vpravo, proti proudu řeky, dorazíte na pěkné místo pro piknik (bod 6). Tam jsme také v křoví našli ještěrku a o chvíli později motýla otakárka.

Ještěrka obecná (Lacerta agilis)
Otakárek ovocný (Iphiclides podalirius L.)

V blízkém okolí přehrady je možné ulovit nejméně 2 kešky, několik dalších pak na výše zmíněné naučné stezce.

Cesta zpět do Prahy

Cesta zpátky pak proběhla v poněkud ospalém duchu, sluníčko začalo hřát a tentokrát již nebyla žádná zajímavá přednáška. Na zpáteční cestě budete mít možnost vyfotit si věci, které jste cestou tam propásli, nebo znovu s poněkud odlišným světlem (Slunce se za tu dobu výrazně posune).

Při cestě nazpět byla na některých spolucestujících znát i výrazná únava společenská. Na zastávce v Davli si jakýsi nepříliš inteligentní spoluobčan zaparkoval svůj člun na kotvišti pro parníky a pár spolucestujících nešetřilo hlasitým křikem a jadrnými nadávkami. Zůstalo naštěstí jen u slov a celá situace se tak obešla bez zranění.

Do Prahy jsme dorazili přesně na čas, v 18:00, dosti znavení, ale spokojení.

Užitečné informace

Cena

S online slevou stojí zpáteční jízdenka z Prahy 621 Kč za osobu. Jízdenky můžete v sezóně zakoupit na webu paroplavba.cz. Po vytištění e-ticketu nezapomeňte, že s ním musíte nejprve na pokladu a až poté Vás pustí do parníku. Počítejte s rezervou 10 minut.

Vedle základní jízdenky si za 1791 Kč (vč. online slevy) můžete koupit i jízdenku All Inclusive. Ta se liší zejména rezervovaným místem, tříchodovým obědem, a 5 nápoji v ceně. Rozdíl 1170 Kč za tyto extra věci se nám zdá příliš vysoký, a tak tuto nabídku nemůžeme doporučit.

Tříchodové menu si můžete sestavit sami z běžné nabídky restaurace za cenu pod 300 Kč na osobu, a za 5 nápojů nedáte více než dalších 250 Kč.

Občerstvení

Restaurace má velmi příjemné ceny. Popravdě jsme čekali klasickou turistickou natahovačku, ale jejich úrovní jsme byli mile překvapeni.

Jídelní lístek restaurace na parníku. Na webu společnosti jsme ho nenašli, což jsme považovali za neklamný signál, že ceny budou hodně přepálené. Realita nás příjemně překvapila.

Po celé lodi chodí obsluha a občas se zeptá, jestli si něco nedáte, ale nijak zvlášť se nevnucují. Spousta lidí si vezla vlastní svačinu a pití a nezdálo se, že by s tím měl někdo problém (v prostřední části samotné restaurace by se to asi neslušelo, ale na zbytku paluby to nikdo neřešil).

Poznatky o parníku

Toalety na parníku byly čisté, udržované a s doplněným toaletním papírem a papírovými utěrkami u umyvadla.

V restauraci najdete v podlaze prosklené okno, kde můžete pozorovat motor při práci. Je to poměrně efektní pohled. Naproti ve stěně je další okénko, kterým je vidět koleso parníku.

U obsluhy restaurace můžete zakoupit pohledy a turistické známky. Pohled stojí 10 Kč.

Plavba s parníkem je velmi klidná, loď se nijak zvlášť nehoupala.

Konkurenční plavby

Člověk by si řekl – „Na Slapy, tam musí jezdit spousta firem.“. Přesně to jsme si taky říkali, ale na internetu jsme našli jen nabídku Pražské paroplavební společnosti (a všichni ostatní jen přeprodávali jejich lístky), s níž jsme nakonec také jeli. Přímo na cestě jsme se ale míjeli se dvěma dalšími loděmi společnosti Boats4U, takže kdo bude chtít, může zapátrat i po nich. My žádnou jejich oficiální nabídku výletu na Slapy nenašli.

Tipy

Vstupenky jsme objednávali ve čtvrtek, 2 dny před odjezdem. Nevíme, jak v sezóně, ale na první plavbě nebyl problém sehnat místo takhle těsně před odjezdem. S ohledem na stornopodmínky bychom doporučili objednávat až na poslední chvíli, kdy už budete znát předpověď počasí s docela vysokou přesností.

Na Slevomatu se dá občas ulovit All Inclusive jízdenka za 990 Kč. Za tu cenu už je to docela dobrá nabídka, ale neobjevuje se tam moc často. Případně si můžete nastavit hlídáčka a nechat si posílat upozornění na nové nabídky této společnosti.

Shrnutí

Plusy

Parník!
Výborná organizace
Jízda téměř na čas
Výtečný pan průvodce se zajímavými informacemi (jen na cestě tam)
Spousta krásných míst po cestě
3 plavební komory
Překvapivě příjemné ceny v restauraci

Mínusy

Docela dost lidí
Ráno chladno, ale za to si může Michal sám, když se neumí pořádně obléknout
Ne všichni spolucestující respektují zákaz kouření na palubě
Výpadky ozvučení

Finální verdikt

Výlet jsme si moc užili, určitě bychom jej podnikli znovu a můžeme s klidným svědomím doporučit. Vše proběhlo bez problémů a podle plánu, parník je čistý a na své stáří velmi dobře udržovaný. Restaurace nabízí občerstvení za přijatelné ceny. Nemá podle nás smysl připlácet si za All Inclusive (snad jedině v nabídce přes Slevomat).

Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními

O autorovi

MKáčko
MKáčko

Jsme mladí manželé, Michal a Kačka. Kamarádi nám říkají zkráceně MKáčko. Chodíme na výlety po České republice, cestujeme po světě a píšeme o svých zkušenostech. Tohle je náš blog.

Přidat komentář

Sami sobě cestovkou. Blog o cestování a výletech.