Sami sobě cestovkou. Blog o cestování a výletech.

Botanická zahrada a motýli ve Fata Morganě

B

V neděli 6. května jsme po několika letech zavítali do Botanické zahrady. Navštívili jsme i skleník Fata Morgana, kde mají (v dubnu a květnu) úplně úžasné a neuvěřitelně fotogenické tropické motýly.

Jeli jsme pražskou MHD – metrem na Nádraží Holešovice a poté autobusem 112 do stanice Zoologická zahrada. To se ukázalo být jako poměrně zásadní chyba, protože jsme se museli mačkat s ohromnými davy lidí mířícími do ZOO. Příště bychom zvolili raději severní trasu (viz sekce Užitečné informace níže v článku).

U Jižního vchodu jsme nakoupili lístky a vydali se hned z rána na největší atrakci – tropické motýly ve Fata Morganě. Člověk se ve skleníku trochu mačká, místa je tam málo a zájemců hodně, ale stojí to za to. Ve skleníku jsme strávili dobré 2 hodiny a Michal udělal asi stovku fotek.

Připravte se psychicky na to, že lidé jsou nehorázně neukáznění. Přestože všude visí obří varovné cedule, abyste se nedotýkali motýlů, protože i lehký dotyk je může nadobro zmrzačit, spousta lidí si nedala pokoj a těmi svými hrubými neotesanými prackami po nich neustále chmatala. Nebo se nedívali kolem sebe a bez problémů se opírali o kvetoucí orchideje a další krásné květiny. Jasně, málo místa, ale stejně by trochu ohleduplnosti neuškodila.

Ze skleníku jsme vyrazili k severnímu vchodu, hezky z čerstva, dokud jsme měli dostatek sil. Severní vchod má obrovskou výhodu v tom, že pak celý den jen klesáte.

Projít celou Botanickou zahradu nám zabralo další 4 hodinky. Kromě mnoha květin jsme potkali i kachny a želvičky v rybníku, obdivovali mnohé výhledy na Prahu (včetně krásného nového Trojského mostu) i trochu umění (např. proslulé rezavé Lamy od Lukáše Raise)

V dolní části Botanické (pod kopcem) jsme si pak na chvíli odpočinuli v houpacích sítích, zrelaxovali v překrásné japonské zahradě, podívali se od vinice sv. Kláry na Trojský zámeček a na závěr si poslechli koncert vážné hudby pod širým nebem.

Mezi 12. a 20. květnem mají v Botanické Výstavu bonsají, takže se sem určitě vydáme znovu.

Užitečné informace

Jak se dostat k Botanické zahradě

Autobusem máte 2 možnosti – z jihu nebo ze severu.

Z jihu jeďte na červené metro C – Nádraží Holešovice a odtud autobusem 112 nebo speciálním ZOO Busem na konečnou stanici. Po vystoupení z autobusu se postavte čelem k ZOO, otočte se doprava a vydejte se na sever, přes silnici po schodech nahoru. Nevýhodou této trasy je, že se budete mačkat se všemi, kdo jedou do ZOO a budete při procházce Botanickou zahradou půjdete celou dobu do kopce.

Ze severu jeďte na červené metro C – Kobylisy a potom busem 102 nebo 144 na stanici „Na Pazderce“. Přejděte silnici, vraťte se asi 100 metrů proti směru jízdy autobusu, vchod je za velkým parkovištěm.

Autem máte pouze jednu možnost, jeďte na severní parkoviště. Zaplatíte 100 Kč / den.

Dá se jet i parníkem, plavby provozuje stejná společnost, kterou jsme jeli na Slapy – přímo už ji znovu linkovat nechceme, aby to nevypadalo jako že u nás mají samé placené PR články :-).

Vstupné

Za samotný vstup do zahrady zaplatíte 85 Kč, s Fata Morganou to vyjde na 150 Kč. Pokud máte Lítačku, vytáhněte ji a dostanete 5% slevu.

Do skleníku se nesmí s batohem (resp. platí se za něj poplatek 100 Kč). Pokud nechcete platít, musíte si je nechat v šatně, která je zdarma. Dovnitř vás pustí jen s malou kabelkou.

V rámci kombinované vstupenky máte 1 vstup do Fata Morgany a 3 vstupy do Botanické zahrady (během jednoho dne). Takže můžete do Botanické, pak do skleníku a pak se vrátit zpátky do Botanické.

Fotografování

Do Fata Morgany prošla moje fotobrašna. Větší fotobatohy by ale byly s poplatkem. Se stativem se dovnitř nesmí, už tak tam není k hnutí. Můžete si ho nechat v šatně před skleníkem. Ve zbytku Botanické zahrady se stativem není problém.

Pamatujte také na to, že fotky, které pořídíte, nesmíte bez speciálního poplatku používat komerčně.

Geocaching

Přímo v zahradě jsou 4 poměrně jednoduché kešky, v okolí pak několik dalších.

Občerstvení

V areálu je několik stánků s občerstvením. Je ale dobré na ně příliš nespoléhat a vzít si pití a jídlo s sebou. V severní části (na kopci) je jeden stánek, který byl při naší návštěvě zavřený.

V jižní části (pod kopcem) je stánek, kavárna a vinárna a ty už byly otevřené. Ceny ve stánku jsou takové typicky turistické, půllitr chlazené vody za 30 Kč, malinovka taktéž. Ve vinárně můžete ochutnat víno za cenu kolem 40 Kč za deci, v nabídce mají ale pouze suchá vína, takže nic pro nás.

Koncerty

V sezóně se vždy 1x týdně v neděli konají koncerty vážné hudby pod širým nebem pod hlavičkou akce Hudební procházky. Koncert trvá kolem 1 hodiny a každý týden hraje někdo jiný. Vstup na koncert je v rámci běžného vstupného, koncerty se konají v Ornamentální zahradě.

Mapa

Na pokladně si vezměte vytištěný plánek zahrady, mnohem lépe se tak budete orientovat. Plánek je k dispozici zdarma.

Best of – NENECHTE SI ujít

Pokud do Botanické zavítáte v dubnu nebo květnu, určitě TOP jsou tropičtí motýli ve skleníku Fata Morgana. Ty jen tak něco nepřekoná. Na Fatu Morganu si v tomto období vyhraďte alespoň 2 hodiny času, ideálně dopoledne, protože zavírá dříve než zbytek zahrady.

Venku je pak nejkrásnějším koutem japonská zahrada (mapa).

Velmi pěknou scenérii nabízí vinice sv. Kláry na úplném jihu Botanické zahrady. Je odtud krásný výhled na Trojský zámeček a přilehlé parky.

Pivoňková louka (mapa) je ideálním místem pro piknik a malou svačinku.

Výhodou Botanické je, že se den ode dne mění, můžete ji tak navštívit i několikrát ročně a pokaždé uvidíte něco nového.

Fotky

Shrnutí

Plusy

Zábava na celý den
Volně poletující motýli (jen duben/květen)
Příznivá cena
Pravidelné akce a kulturní program

Mínusy

Pracky!
Občerstvení, na které není radno spoléhat

Finální verdikt

Botanická zahrada patří k tutovkám pro dny s pěkným počasím. Kačka sem chodí ráda, protože miluje květiny a všechno barevné. Michal si tu zase najde spoustu pěkných příležitostí k focení.

Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními

O autorovi

MKáčko
MKáčko

Jsme mladí manželé, Michal a Kačka. Kamarádi nám říkají zkráceně MKáčko. Chodíme na výlety po České republice, cestujeme po světě a píšeme o svých zkušenostech. Tohle je náš blog.

Přidat komentář

Sami sobě cestovkou. Blog o cestování a výletech.